یکی از مهم ترین نکاتی که بچه های کنکوری برای ارشد باید رعایت کنند اینه که درست درس بخونن ،ولی وقتی که با افرادی که توی کنکور رتبه های خوبی آوردن صحبت کنیم می بینیم که زمین تا آسمون درس خوندشون فرق داره و آدم نمی دونه چطوری درس بخونه . یکی می گه برنامه ریزی دقیق داشتم ، یکی می گه بدون برنامه ریزی درس خوندم ، یکی می گه ساعات مختلف کتابای مختلف می خوندم تا تنوع ایجاد شه  و یکی می گه یک کتابو شروع می کردم تا آخر می خوندم وتمومش می کردم ، خلاصه زیاد روی حرف این کسایی که تو کنکور رتبه آوردن نمی شه حساب کرد و باید هر آدمی موقع درس خوندن خودشو روان شناسی کنه تا بدونه که چه چیزایی رو خوب حفظ می کنه وچه مطالبی فرارند وبرنامه ریزی مبتنی بر نقاط ضعف وقوت خودش کنه . بعضی ها یک مطلب رو دیر یاد می گیرن ولازمه سه بار پشت سر هم یک مطلبو بخونن ، بعضیها خوب یاد می گیرن ولی فراموش می کنن پس مرور اینها با فاصله باشه بهتره  خلاصه هر کسی یک جور می تونه مطالب رو حفظ کنه یکی با نوشتن ، یکی با لایتنر و . . . ولی یک کلیت در روند درس خوندن برای رشته برنامه ریزی شهری با توجه به منابع متعدد می گم شاید  به درد بعضی ها بخوره ولی هیچوقت  کامل با درس خوندن یکی دیگه جور در نمی یاد وشاید یک قسمتهاییش به درد بخوره.

گام اول : برای نمونه کنکورهای سالهای گذشته ( تستهای سه دوره کافیه ) رو بخونید  یا مثلا از روی کتاب احمد خلیلی تستهای آخر یک بخش رو بخونید تا بدونید که تا چه حدی باید در مسائل ریز بشید ، روی چه نکاتی باید تاکید کنید ،یک کار دیگه هم که می شه کرد اینه که به جای اون،  یک بخش  از جزوات خانه شهرسازان رو بخونید وبعد تستهاشو بزنید تا ببینید که درس خوندنتون خوبه یا باید ریز تر بشید ، یا خیلی ریز می خونید وباید کلی تر بخونید ( البته توی معرفی منابع من به اینکه کدوم کتابارو دقیق وکدومارو سطحی بخونید اشاره کردم) . همون طور که گفتم این مرحله اوله درصدا توی این مرحله حول وحوش 20 درصد می چرخه !

گام دوم : برای اینکه فکر نکنید که از بقیه عقب ترین و همه درسارو تموم کردن و از این جور چرندیات ، از کتاب شهرام جنگجو جلد 1 شروع کنید ، توی این جلد کلیت کنکور شهرسازی گردآوری شده ودر حقیقت یکی از بهترین منابع برای قبولیه. بعد از اتمام این کتاب دوباره به تست ها برگردین به راحتی 40 درصد سوالارو می تونین جواب بدین .( خوندن این کتاب مخصوصا بخش تاریخش خیلی طول می کشه ونگران نباشین اگه سرعتتون کمه)

گام سوم : یک نکته منفی توی کتابای خلاصه مباحث اینه که همه صفحات شبیه همند و عکس و . . . هم ندارند و توی ذهن نمی مونن و از طرفی همه مطالبشون مهمند وبه ذهن در خلال درس خوندن اجازه استراحت نمی دن و به همین خاطر در حافظه خوب نمی مونن ،  برای همین خوندن کتابهای مهمو شروع کنید .

از اینجا به بعد می تونین چند جور مسیرتونو ادامه بدین :

خواندن کتابی : یعنی کتابارو یکی یکی بخونید

خواندن مبحثی : یعنی مثلا تاریخ قبل از اسلام رو از کتاب از شار تا شهر ، پردازش ، خانه شهرسازان ، احمد خلیلی ، پارسه ، برنامه ریزی مجتهدزاده 100 صفحه اول و . . . بخونین و خلاصه برداری کنید . مزیت این نوع درس خوندن اینه که یک مبحثو کامل یاد می گیرید وتطبیقی و توی ذهنتون خوب فایل بندی می شه ولی معایبش اینه که تا بار بعدی که با این مطالب سرو کار داشته باشین به علت زیادی مباحث زمان زیادی فاصه می افته وممکنه فراموش کنید پی اگه از این روش استفاده کردین حتما خلاصه برداری کنید . از تکنینک معجزه آسای فلش کارت یا جی 5 هم استفاده کنید .

سعی می کنم مباحث مطرح شده توی کنکور رو با منابع به تفکیک ضروری وغیر ضروری بودن و به ترتیب اهمیت تو وبلاگ بزارم.

بعد از اینکه کتابای مهمو تموم کردین یک بار دیگه برگردین سراغ تست های کنکور و این بار باید حداقل 60 درصد سوالارو جواب بدین .

گام چهارم : اشکایابی خود که مشکلتون از کجاست وچه مباحثی مشکل دارین . با مراجعه به جزوات خلاصه مباحث مشکلتون رو رفع کنید و اگه وقت زیاد دارین حتما شروع کنید به خوندن خلاصه مباحث ها به ترتیب اولویت مشخص شده .

برای خروج از یکنواختی دروس و همچنین تثبیت مطالب در ذهن تستهای خانه شهرسازان رو به صورتی که می خواهید یاد بگیرید ومرور کنید نه آزمون کنکوری بخونید و نکته قابل توجه اینکه سوالای خانه شهرسازان شبیه 50 درصد سوالای کنکوره وسوالای کنکور مفهومی ترند گول نخورین چون 50 درصد دوم تعیین کننده است.

بعد از این مرحله درصدها باید به حدود 75 تا 80 درصد برسه وبیشتر از این زدن هم خیلی مشکله .

از80 به بعدش هم با خودتون هرچی مقاله از اساتید دانشگاه تهران ، شهید بهشتی دیدید بخونید و . . .

شاید الان بگید اوه چه خبره ، این همه رو کی می خواد بخونه ولی خوندن این مطالب کمتر از 6 ماه وقت می گیره و اگه خونده شه قبول شدن صد در صد تضمینیه ، حتی اگه تا گام سوم پیش برین و ریاضی وزبانتون رو خوب بزنین قبول می شید ولی کسایی که مثل من از زبان بدشون می یاد وحاضرند 10 تا کتاب بخونن ولی زیر بار حفظ کردن یک لغت نرن گام چهارم رو انجام بدن .